От 2022 г. насам Веолия в партньорство с агенцията за проучвания и консултантски услуги "Елаб" публикува резултатите от провежданото на всеки две години проучване "Барометър на екологичната трансформация".
Изправен пред климатичните и екологичните предизвикателства, общественият дебат навлезе в нова фаза. Хората по света осъзнават екологичните рискове за тяхното здраве и качество на живот и настояват за действия. Съществуващите решения са широко приети, но стратегиите за прилагането им трудно се структурират на общо основание.
Запознайте се с изданието за 2024 г.:
Барометърът обхваща 26 страни на 5 континента
Проучването се провежда в 26 страни на 5 континента, като представителната извадка обхваща повече от половината население в света. Страните са подбрани по демографската им тежест и значимост: страни, които са най-силно засегнати от последиците от изменението на климата, но също и страни – пионери в екологичните политики.
Обхватът на този барометър ни позволява да оценим доколко приемливи са съществуващите екологични решения на глобално и на местно ниво, и да открием пречките и подбудите, за внедряването на тези решения. Това е едно информативно проучване, което ни помага да постигнем напредък в дебата и да разберем по-добре как да осъществим екологична трансформация.
от световното население се чувства уязвимо и изложено на риск, свързан с изменението на климата или замърсяванията.
се чувстват уязвими и изложени на риск по отношение на здравето (включително 64% - с влошено здраве и 58% - с проблеми с менталното здраве).
Да предприемем действия, за да променим ситуацията
смятат, че решение, което допринася за опазването на здравето им, би ги насърчило да променят навиците си или да приемат малко по-висока цена.
от световното население изразява убеденост, че бездействието ще струва на човечеството повече отколкото екологичните действия.
Декарбонизация, премахване на замърсяванията и регенериране на ресурси
от световното население е готово да плаща малко повече за:
- енергия, генерирана на местно ниво от нерециклируеми отпадъци и биомаса.
- вода и за плодове и зеленчуци, за да се финансират решения за третиране на замърсяването на водата и почвата.
(с 13% повече спрямо 2022 г.) са готови да пият вода, произведена от рециклирана отпадъчна вода, за да намалят риска от нейния недостиг.