Експлоатация и оптимизация на пречиствателна станция за отпадъчни води
Клиентът
Австралийската компания Лемприер Уул е една от най- големите компании за производство на вълна в света. Основната ѝ дейност е преработка на сурова вълна от цял свят, така че да стане подходяща за направата на прежди и конци. Като развива дейност в България, компанията разширява присъствието си в Европа с услуги за модния пазар.
Предизвикателството
Отпадъчните води от предприятието за преработка на вълна са с висока концентрация на неразтворени вещества и разтворими органични замърсители, които се разграждат трудно, като съдържат основно примеси като седимент, ланолин, тор, перилни препарати и овчи секрети. Сред тях ланолинът е добър емулгатор, във вид на "масло във вода" (oil-in-water), и е основният компонент при биологичната потребност от кислород (БПК) и химичната потребност от кислород (ХПК) в отпадъчните води. Отпадъчните води от обработката на вълна се характеризират с високо съдържание на органични и неразтворени вещества, което прави отпадъчните води от такъв вид производство твърде трудни за третиране.
На Лемприер Уул в България беше необходим отговорен и опитен партньор за експлоатацията и оптимизирането на процесите в съществуващата пречиствателна станция за отпадъчни води и те го откриха в лицето на Веолия.
Решението на Веолия
За да гарантира високо качество на експлоатацията на пречиствателната станция за отпадъчни води (ПСОВ), Веолия предоставя непрекъснато специализирано обучение за персонала на станцията и разработи и прилага подробен ежедневен мониторинг на ключови показатели за потока в станцията, което води до оптимално потребление на химикали с максимална ефективност на пречистването. Въз основа на извършеното от технолозите на Веолия предпроектно проучване, екипът направи редица промишлени тестове и създаде нов модел за химично пречистване.
В резултат на това и благодарение на много експлоатационни подобрения, нивата на замърсяване на изхода на станцията значително се понижиха: например ХПК – 57%, суспендирани твърди вещества – 79%, сулфати – 83 %, мазнини – 78 %.
Веолия разработи цялостен проект за внедряване на СКАДА (система за контрол, визуализация и събиране на данни), както и проект за високо ниво на устойчива енергийна ефективност с изчислено намаляване на потреблението на енергия с 900 MWh/год. и сериозен принос за оптимизирането на процеса. Освен това, Веолия редовно изготвя доклади за състоянието на съоръженията и дава предложения на Лемприер Уул за оптимизация и модернизация.
Ползите
Ефективността на пречиствателната станция за отпадъчни води на Лемприер Уул се подобри значително благодарение на уникалното ноу-хау и богатия експертен опит на Веолия. Освен това, с постоянния си фокус върху оптимизацията, Веолия помогна на компанията да намали отражението на дейността си върху околната среда и да подобри устойчивото си функциониране във време, когато предизвикателствата както на местно, така и на световно ниво, изискват иновативни подходи, решения и партньорства.
Лемприер Уул доставя на партньорите си ланолин (остатъчен материал от изпирането на вълната), който е особено ценен материал в козметичната и фармацевтичната индустрии.
Сливен, България
Договор - данни:
Срок: 3 години
Вид: експлоатация на ПСОВ
74% по-добри резултати на изход
900 MWh/год изчислено намаляване на използваната енергия
115 000 € оценени енергийни спестявания годишно
"Като развива дейност в България, компанията е в състояние да намали времето и разходите за логистика на клиентите си, като едновременно с това им доставя висококачествени продукти."
Ерик Дюран, управител на Лемприер Уул – България
СОЦИАЛНА ДЕЙНОСТ
Допринасяме за икономическия растеж и устойчивото развитие на града и общността
ТЪРГОВСКА ДЕЙНОСТ
Помагаме на клиентите си да постигнат непрекъснат растеж в основната си дейност, разчитайки на нашата експертиза и опит
ОКОЛНА СРЕДА
Бизнес, отдаден на постигане на изключително високо ниво на екологична трансформация чрез отговорно производство и потребление
ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ
Веолия насърчава личната неприкосновеност и равенството; изгражда взаимоотношения за постигане на целите