Мрежи за централно отопление

Веолия предоставя иновативни технологии и процеси, гарантира надеждност на топлофикационните мрежи и предлага модерни решения за централно отопление, съобразени с потребителските нужди.

Какво е централно топлоснабдяване?

Централното топлоснабдяване включва генерирането на топлинна енергия в отоплителна централа и подаването ѝ след това към жилищата, предприятията и промишлеността в даден район.

 

Каква е ролята на централното топлоснабдяване в прехода към чиста енергия?

Топлофикационните мрежи предлагат голям потенциал за ефективно, рентабилно и гъвкаво широкомащабно използване на нисковъглеродна енергия за отопление. Потенциалът за декарбонизация на централното топлоснабдяване обаче до голяма степен остава неоползотворен, като 90% от топлинната енергия, подавана в топлофикационните мрежи, се произвежда от изкопаеми горива, особено на двата най-големи пазара - Китай и Русия. 

Пример за това, което постигнахме в Полша!

 

Какво трябва да постигнем?

За постигане на съответствие със Сценария за нулеви нетни емисии до 2050 г. (NZE) са необходими значителни усилия за бързо повишаване на енергийната ефективност на съществуващите мрежи, осигуряване на преминаването им към възобновяеми източници на топлинна енергия (като биоенергия, слънчева топлинна енергия, термопомпи и геотермална енергия), интегриране на вторични източници на топлинна енергия (като отпадъчна топлина от промишлени съоръжения и центрове за данни) и разработване на нова високоефективна инфраструктура.

През 2022 г. производството на топлинна енергия се запазва на сравнително сходно ниво с предишната година, като се задоволява около 9% от потребността от енергия за отопление на сгради и промишлени предприятия в света. Както се вижда от мрежите с най-добри експлоатационни показатели, централното отопление предлага огромен потенциал за ефективно, рентабилно и гъвкаво широкомащабно използване на нисковъглеродна енергия в енергийния микс за отопление. Потенциалът за декарбонизация на централното отопление обаче е до голяма степен неизползван, тъй като за топлофикационните мрежи в световен мащаб се доставят основно изкопаеми горива (за около 90% от производство на топлинна енергия), най-вече в двата най-големи пазара - Китай и Русия.

Постигането на съответствие със Сценария за нулеви нетни емисии до 2050 г. изисква по-големи усилия за бързо повишаване на енергийната ефективност на съществуващите мрежи и преминаването им към възобновяеми източници на топлинна енергия (като биоенергия, слънчева топлинна енергия, термопомпи с голям капацитет и геотермална енергия). Други приоритети включват интегриране на вторични източници на топлинна енергия (като отпадъчна топлина от промишлени съоръжения и центрове за данни), инвестиране в системи за съхранение на топлинна енергия, секторно обвързване и разработване на високоефективна инфраструктура в райони със значително потребление на топлинна енергия. 

Какво постигнахме в Централна и Източна Европа!

 

Въпреки големия потенциал за използване на възобновяеми източници и рециклиране на отпадъчна топлина, все още за топлофикационните мрежи в световен мащаб се доставят предимно изкопаеми горива.

През 2022 г. топлинната енергия, произведена за топлофикационните мрежи в световен мащаб, е около 17 EJ (екзаджаула), и е относително сходна с произведената през 2021 г., около 10% повече в сравнение с 2020 г. и с 17% повече спрямо десет години по-рано. Китай, Русия и Европа произвеждат над 90% от топлинната енергия в световен мащаб за целите на централното топлоснабдяване, като в момента Китай отчита най-бърз темп на растеж на присъединяване към топлофикационните мрежи.

Топлофикационният сектор е в процес на преход към нискотемпературни мрежи и интегриране на възобновяеми енергийни източници.

Иновативните разработки в областта на централизираното отопление включват слънчеви топлинни системи за централизирано топлоснабдяване, термопомпи с голям капацитет, интегриране на геотермална енергия и енергия от отпадъчна топлина – при всички тях ефективността е най-голяма при ниски работни температури. Появяват се и други възможни решения, като например решението за биоенергия с улавяне и съхранение на въглерод (BECCS), което се проучва в Швеция.

Усилията за декарбонизация все още не са достатъчни да ограничат въглеродните емисии, въпреки успехите ни в тази насока.

Признание за добрия пример - сертификат за енергийна ефективност, връчен на Веолия Енерджи Варна.

 

Какво е разбирането ни за предизвикателството?

 

Намаляване до минимум
на екологичния отпечатък чрез възобновяеми енергийни източници.

Гарантиране
на непрекъснатост и надеждност на мрежите за централно отопление и охлаждане.

Подобряване
на достъпа до жизненоважни услуги.

Оптимизиране
на функционирането и ефективността на мрежите за централно отопление и охлаждане.

Оползотворяване
на енергия от местни източници на отпадъчна топлина и студ, както и ВЕИ.

Гарантиране
на рентабилността чрез стабилна цена на енергията.

 

Ползи за клиента

 

Намалени емисии на парникови газове

Да направите града си ПРИЯТЕН ЗА ЖИВОТ, като подобрите качеството на живот на жителите и привлекателността на града.

Доволни жители

 

Да направите града си ПРИОБЩАВАЩ, като подобрите социалната устойчивост на хората

Оптимизирани системи

 

Да направите града си УМЕН, като оптимизирате ефективността на системите

Оползотворена енергия на местно ниво

 

Да направите града си образец за КРЪГОВА ИКОНОМИКА, като намалите използването на ресурси.

Надеждна и устойчива система

 

Да направите града си УСТОЙЧИВ - по-стабилен и по-безопасен