Производството на електроенергия от изкопаеми горива не е устойчиво и природосъобразно решение. Поради тази причина възобновяемите източници на енергия заемат все по-важно място на пазара и се възприемат като екологично отговорни алтернативи в бъдеще. Сред тях са фотоволтаичните панели, които според Международната агенция по енергетика в момента се използват за около 2% от потреблението на електроенергия в световен мащаб. Търсенето нараства и според същия източник до 2050 г. те могат да имат водеща роля в производството на електрическа енергия.
Предизвикателството според нас
С разрастването на пазара за фотоволтаици се увеличава и обемът на излезлите от употреба панели. В края на 2016 г. отпадъците от фотоволтаични панели в световен мащаб са между 43 500 и 250 000 т, което представлява между 0,1% и 0,6% от всички инсталирани панели. Предвид факта, че средният им експлоатационен живот е 30 г., големи количества такива отпадъци се очакват още през 2030 г. Поради това според Международната агенция по енергетика през 2050 г. те вероятно ще бъдат между 5,5 и 6 млн. тона годишно, почти колкото новите инсталирани мощности (6,7 млн. т). Това прогресивно увеличаване на излязло от употреба оборудване ще бъде съпътствано от големи рискове от замърсяване, вкл. с олово и кадмий, които влизат в състава на панелите.
Нашите решения
През март 2017 г., заедно с PV CYCLE Франция, Веолия пусна първото френско съоръжение за преработка и оползотворяване на отпадъците от фотоволтаични панели от "силициев кристал" (90% от пазара) в гр. Русé, район Буш дю Рон. Оборудвано с уникална за Франция технология, през 2018 г. със съоръжението са оползотворени 1 800 тона материали и се планира да се достигнат 4 000 тона през 2021 г.. След това вторичните суровини се използват отново в различни сектори в съответствие с принципите на кръговата икономика. Стъклото (между 65% и 75%) ще бъде използвано повторно в стъклопроизводството, алуминиевите рамки – в рафинериите, пластмасата (10%) ще се оползотворява като гориво в циментовите заводи, а силицият ще получи нов живот в сектора на ценните метали. По отношение на кабелите и свързващите елементи, те ще бъдат раздробени и пуснати на пазара като медни гранули. Така Веолия и PV CYCLE Франция спазват Европейската директива относно ОЕЕО (отпадъците от електрическо и електронно оборудване), която поставя изискване всеки вносител или производител на фотоволтаични панели да ги събира и преработва в края на експлоатационния им живот.